Szkolenia i kursy językowe dla firm Warszawa - British School ICTSzkolenia i kursy językowe dla firm Warszawa - British School ICTSzkolenia i kursy językowe dla firm Warszawa - British School ICT

Blog

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna po angielsku?

28/09/2022

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna po angielsku?

Zobacz, co warto wiedzieć przed spotkaniem, by przygotować się i zdobyć wymarzoną pracę.

Już sama w sobie rozmowa kwalifikacyjna o pracę stanowi nie lada wyzwanie, a kiedy ma to być rozmowa kwalifikacyjna po angielsku, to może przyprawiać o dodatkowy przypływ stresu.

Zobacz, czego możesz spodziewać się podczas rozmowy o pracę po angielsku. Jakie pytania prawdopodobnie usłyszysz i jak najlepiej przygotować się do spotkania. Dzięki tej wiedzy możesz czuć się na spotkaniu komfortowo i wypaść naturalnie.

Rozmowa kwalifikacyjna — inaczej rozmowa rekrutacyjna po angielsku

Jeśli jesteś młodym człowiekiem i starasz się o swoją pierwszą wymarzoną pracę, możesz odczuwać dużą presję przed rozmową kwalifikacyjną z rekruterem. To normalne i raczej dziwne by było, gdybyś nie miał w sobie takich emocji.

Jesteś świeżo po studiach, gdzie z pewnością było dużo ćwiczeń w języku angielskim, ale możesz się zastanawiać, czy rozmowa kwalifikacyjna po angielsku będzie zawierała podobne treści i słownictwo. Weź kilka głębszych oddechów i zmierz się z najpowszechniejszymi pytaniami ze strony działu HR, które mogą paść podczas spotkania.

Na początku była ciemność, a potem nastało światło

Po pierwsze powinieneś wziąć pod uwagę kilka terminów okołobiznesowych, które z dużym prawdopodobieństwem mogą pojawić się w rozmowie kwalifikacyjnej.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz spodziewać się pytań ogólnych — otwartych, a także kilku dotyczących samej firmy, do której starasz się dostać, a także specyfiki zawodu.

Dobry plan podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku to podstawa

Aby Twoja rozmowa kwalifikacyjna po angielsku przebiegła z zadowalającym efektem, wypisz sobie kilka przykładowych tematów, a później przygotuj się na pytania rekrutacyjne według poniższej listy:

 • rzeczy, które lubisz jeść, a także te, których nie lubisz;

 • pomyśl i wypisz sobie w języku angielskim, jakiej muzyki lubisz słuchać, który to Twój ulubiony zespół i dlaczego;

 • rozmowa kwalifikacyjna ma na celu przybliżenie Twojego charakteru i motywacji do pracy, a zatem możesz spodziewać się pytań dotyczących tego, jak lubisz spędzać wolny czas, czy lubisz czytać książki i jakie;

 • na rozmowie rekrutacyjnej prawdopodobnie padną pytania o Twoje kompetencje, kursy, ścieżkę kształcenia;

 • rozmowa rekrutacyjna po angielsku na danym stanowisku prawdopodobnie zejdzie na temat danej firmy — przygotuj się na pytania rekrutacyjne dotyczące wiedzy o tej marce;

 • rozmowa kwalifikacyjna po angielsku ma także na celu wykazać poziom znajomości języka, a co za tym idzie słownictwa branżowego, a także jakości Twojej komunikacji. To, czy dobrze rozumiesz kontekst rozmowy oraz jak swobodnie czujesz się w dialogu z osobą obcojęzyczną (kilka zwrotów zamieścimy poniżej);

 • możesz także spodziewać się pytań dotyczących kierunku Twojej kariery; gdzie widzisz siebie za rok, dwa i za 10 lat.

Co jeszcze możesz zrobić, by dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?

Poza byciem w gotowości na odpowiedzi dotyczące własnych preferencji warto byś znał podstawowe zwroty zawodowe.

Poniżej przygotowaliśmy kilka przykładów, które zdecydowanie mogą pojawić się podczas rekrutacji.

Potencjalne zwroty, które prawdopodobnie padną podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Zapoznaj się z poniższymi frazami i koniecznie je zapamiętaj, dzięki temu rozmowa kwalifikacyjna Cię nie zaskoczy na żadnym etapie.

To właśnie dzięki umiejętności rozumienia i odpowiedzi na tego typu zwroty, rozwiniesz opowieść o sobie i swojej historii:

Tell Me about yourself — Opowiedz mi coś o sobie

Tell me about yourself — Opowiedz mi coś o sobie to możliwość rozwinięcia opowieści o swojej edukacji, upodobaniach, a także ścieżce zawodowej.

Warto mieć na uwadze, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku chodzić będzie raczej o tematy służbowe. Tematyka ogólna i upodobania osobiste są raczej ubarwieniem dialogu.

Competencies — Kompetencje (twarde i miękkie)

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku usłyszysz także pytania dotyczących Twoich kompetencji.

Warto wiedzieć, że jeśli mowa o kompetencjach, to chodzi o umiejętności twarde i miękkie. Jakich pytań możesz się spodziewać w rozmowie rekrutacyjnej? Na pewno niektórych z poniższych.

Strengths — Mocne/silne strony

Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu określenie Twoich mocnych stron. Skup się na prezentacji tych cech, które będą zbieżne z przyszłym stanowiskiem.

Weaknesses — Słabe strony

Nie stresuj się, ponieważ każdy ma jakieś słabe strony. Jeśli nie chcesz lub nie lubisz rozmawiać o swoich gorszych stronach, to możesz zaprezentować odpowiedzi w formie taktownego żartu, np.: uwielbiam zjeść pączka na lunch.

Skills — Umiejętności

Wspominając o swoich umiejętnościach, skup się nie tylko na tym, że znasz się na urządzeniach peryferyjnych.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku to taka sama zwyczajowa rozmowa, a więc wymień wszystkie ważne aspekty, które przydadzą się w nowej pracy:

 • pisanie bezwzrokowe na klawiaturze;

 • wyszukiwanie danych;

 • samodzielność i dyscyplina pracy, etc.

Creativity — Kreatywność

Opowiadając o swojej kreatywności, nie skupiaj się na tym, jak pięknie rysujesz (chyba że starasz się o stanowisko grafika).

Przykładowe odpowiedzi tego typu mogą skupić się na Twoich umiejętnościach miękkich, na przykład, jeśli masz fantastyczne pomysły, gdzie łączysz poszczególne procedury, bo widzisz potencjał w danej sytuacji, to będzie to pożądana cecha kreatywna Twojej osobowości.

Praca zespołowa — Teamwork

Nie bez powodu wielu rekruterów pyta o pracę zespołową.

Podejdź uczciwie do tego pytania rekrutacyjnego, ponieważ jeśli jesteś indywidualistą, to w nowej pracy ta cecha szybko wyjdzie na wierzch i możesz męczyć się w zespole, który budowany jest wyłącznie z osób, które lubią pracę ze sobą.

Problem solving — Rozwiązywanie problemów

Zaraz obok pytań dotyczących pracy w stresie i pod presją czasu, samodzielne rozwiązywanie problemów jest jedną z bardziej pożądanych cech osobowości kandydata na stanowisko pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku dotycząca rozwiązywania problemów powinna oscylować wokół potencjalnych problemów służbowych. Nie ma potrzeby, abyś udzielając odpowiedzi, wchodził na tematy prywatne.

Analytical thinking — Myślenie analityczne

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku ma za zadanie nie tylko oszacować Twoją znajomość języka, ale także sprawdzić, czy rzeczywiście analitycznie myślisz.

Możesz dostać serię pytań, z których będziesz musiał wydobyć kontekst i rozwiązać problem zaistniały w krótkiej historii przedstawionej przez HRowca.

Flexibility — Elastyczność

Jak przy każdej rozmowie kwalifikacyjnej możesz spodziewać się drobnego zaskoczenia, jeśli rekruter będzie chciał zbadać Twoją elastyczność.

Cecha ta jest bowiem dość ważna u kandydata, szczególnie gdy podczas pracy wynikną nieoczekiwane problemy i szef będzie wymagał od Ciebie większego zaangażowania w pracę.

Rozmowa rekrutacyjna ma po części sprawdzić, jak poradzisz sobie z taką hipotetyczną sytuacją, dlatego spodziewaj się także pytań niewygodnych.

Leadership — Zdolności przywódcze

Jeśli liczysz się z rozwojem swojej ścieżki zawodowej, to zdolności przywódcze na pewno będą atutem w oczach przyszłego pracodawcy.

Nie ukrywaj swoich zdolności podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wręcz przeciwnie, daj się poznać, bo to Twoje mocne strony.

Qualifications — Kwalifikacje

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku będzie miała także na celu wybadać Twoje kwalifikacje zawodowe. Nie obawiaj się zatem wspomnieć, jakie masz osiągnięcia i co zawdzięcza Ci poprzedni pracodawca.

I increased revenue — Dzięki mojej pracy dochody wzrosły

Jeśli przyczyniłeś się do wzrostu sprzedaży w swojej poprzedniej firmie, uznaj to za atut i komunikuj śmiało.

I am eager to develop my skills in — Chciałbym rozwijać swoje umiejętności w

Jakich pytań możesz się jeszcze spodziewać? Na pewno takich o to, w jakim kierunku chciałbyś rozwijać swoje umiejętności zawodowe.

Dobre porozumiewanie się i łatwość wypowiedzi będzie wyłącznie wyznacznikiem Twojej dobrej znajomości języka angielskiego.

Najczęstsze pytania osobiste, z jakimi możesz spotkać się podczas rozmowy rekrutacyjnej — przykładowe pytania w języku angielskim

Zobacz kilka zwrotów i pytań, na które warto, abyś wcześniej opracował sobie odpowiedź. Aby ułatwić Ci zadanie, na część tych pytań zasugerujemy w kolejnych akapitach odpowiedzi.

 • I am convinced that — Jestem przekonany, że;

 • In my previous role I managed to — W poprzedniej pracy udało mi się;

 • Worked on x projects for/on — Pracowałem nad x projektami dla/o;

 • I resolved issues with — Rozwiązywałem problemy związane z;

 • In my previous role I was responsible for — W poprzedniej pracy byłem odpowiedzialny za;

Tell me about your current job? - Opowiedz mi coś o swojej obecnej pracy?

Jeśli rekruter prowadzący rozmowę kwalifikacyjną zada Ci takie pytanie, to najlepiej będzie udzielić zwięzłej odpowiedzi bez emocjonalnego zabarwienia nacechowanego negatywnie.

Osoby szukające zatrudnienia często zmieniają pracę ze względu na atmosferę w danej firmie, która im po prostu nie odpowiada. Jeśli w rozmowie kwalifikacyjnej wspomnisz o tym, że nie podoba się Ci jakość prowadzenia projektów, to może to być sygnał, że będą z Tobą trudności w przyszłości. Tego typu informacje pozostaw dla siebie.

Why do you want this job? - Dlaczego chcesz tę posadę?

Osoba prowadząca rozmowa kwalifikacyjna po angielsku na pewno zada to pytanie. Jeśli chcesz na nie dobrze odpowiedzieć, napisz wcześniej list motywacyjny.

W liście ujmij wartości firmy, do której rekrutujesz, jeśli przedstawisz siebie jako osobę, która je utożsamia, to jesteś w domu.

Why should we choose you? - Dlaczego powinniśmy wybrać Ciebie?

Bądź także gotów na to, aby siebie dobrze sprzedać. W rozmowie kwalifikacyjnej może bowiem paść i takie pytanie.

Dlaczego akurat to Ty jesteś najlepszy na to stanowisko? Wymyśl coś niepowtarzalnego, co zapadnie rekruterowi w pamięć. Znajomość języka obcego plus wyróżniająca się cecha osobowości wróży spory sukces. Masz większą szansę dostać tę pracę.

What motivates you?

Aby przejść pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną, będziesz prawdopodobnie musiał także odpowiedzieć na pytania rekrutacyjne dotyczące Twojej motywacji.

Niekiedy warto mówić zgodnie z prawdą, bo na przykład pieniądze są bardzo dobrym motywartorem. Warto jednak zastanowić się, co będzie ważniejsze dla danej firmy i w jakiego typu pracowników chce inwestować.

Na przykład placówki bankowe szukają osób motywowanych materialnie. Praca w reklamie wymagała będzie z kolei zupełnie innych predyspozycji.

Where would you like to be on the next year?

To pytanie z pewnością ukaże Twoją determinację w drodzę do celu i czy takowe przed sobą w ogóle stawiasz.

Warto zastanowić się wcześniej i napisać sobie kilka odpowiedzi, jak widzisz siebie za rok zwłaszcza w kontekście przyszłej firmy.

Drobny kierunkowskaz dla zabieganych — kwestie, które mogły tak zwyczajnie wypaść Ci z głowy, a zwłaszcza w stresie mogą Cię zgubić

Zaawansowany język angielski to jedno, znajomość branżowych słów jest rzeczą zupełnie inną. Przypomnij sobie zatem podstawowe zwroty, które padną w rozmowie rekrutacyjnej.

Jak jest „Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku"?

Po angielsku rozmowa kwalifikacyjna to interview.

Banalne, wiemy, natomiast jeśli jesteś żółtodziobem, może Ci to zupełnie wypaść z głowy.

Jakie są twoje wady po angielsku?

Jeśli usłyszysz taki zwrot: What are your personality flaws?, to uśmiechnij się i odpowiedz (oczywiście po angielsku), że każdy ma jakieś słabe strony, natomiast najważniejsze, to nad nimi pracować.

Tłumaczenie przedstawia się następująco: Everyone has some weaknesses, but the most important thing is to work on them.

Podsumowanie do Job Interview

Jak widzisz, aby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, warto zapoznać się z charakterem takiej rozmowy, a także z potencjalnymi pytaniami, na które będziesz musiał odpowiedzieć.

Z pozostałych kwestii, które zostaną z pewnością poruszone i warto, abyś potrafił udzielić ciekawej odpowiedzi będą pytania o Twoje własne zdanie na Twój temat i o uposażenie.

Co powiedzieć o sobie na rozmowie o pracę po angielsku?

Jeśli usłyszysz otwarte pytanie, aby o sobie odpowiedzieć, to po prostu przedstaw się i opowiedz, skąd podchodzisz.

Warto wspomnieć, czy masz rodzinę, a także jak lubisz spędzać czas wolny.

Zastanów się, jakie masz oczekiwania finansowe, by o nich porozmawiać

Jedną z ważniejszych kwestii będzie też pytanie o wynagrodzenie.

Sprawdź w internecie średnie wynagrodzenie na danym stanowisku osoby z Twoim doświadczeniem, aby precyzyjnie określić widełki, jakie Cię interesują.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce. Więcej →

Zmiany w Polityce Prywatności


Zgodnie z wymogami prawnymi nałożonymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, w niniejszym Serwisie obowiązuje nowa Polityka prywatności, w której znajdują się wszystkie informacje dotyczące zbierania, przetwarzania i ochrony danych osobowych użytkowników tego Serwisu.

Przypominamy ponadto, że dla prawidłowego działania serwisu używamy informacji zapisanych w plikach cookies. W ustawieniach przeglądarki internetowej można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies.

Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies w niniejszym Serwisie, prosimy o zmianę ustawień w przeglądarce lub opuszczenie Serwisu.

Polityka prywatności