British School ICTBritish School ICTBritish School ICT

Blog

Jakiego języka warto się uczyć? Języki obce w pigułce

24/10/2022

Jakiego języka warto się uczyć? Języki obce w pigułce

Chcesz, żeby świat stanął przed Tobą otworem? Nauka języka obcego umożliwi Ci realizację tego celu. Sprawdź, jakiego języka warto się uczyć w sytuacji, gdy zależy Ci na perspektywach, przyjemności lub szerokim zastosowaniu. Angielski to nie jedyna opcja: czas przejrzeć skrótowo zarówno najpopularniejsze języki, jak i nieco mniej sławetne opcje!

Znajomość języków obcych – czemu się przydaje?

Do nauki języka obcego przystąpić warto, jeśli:

  • Zależy Ci na swobodzie – za sprawą nauki języków obcych, odnajdziesz się w mniej lub bardziej spontanicznych sytuacjach społecznych. Dogadasz się na ulicy, lotnisku, w barze, a nawet: w pracy, zaskakując tym samym zagranicznych klientów (i przełożonych!).

  • Interesujesz się kulturą danego kraju – jeśli już teraz inspirują Cię malownicze fiordy, szlachetni samurajowie czy barwny karnawał w Rio, nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie nauki. Z dużym prawdopodobieństwem opanujesz język w stopniu komunikatywnym już po kilku miesiącach. Pasja i radość związana z rozumieniem pojęć, które słyszysz w mediach już od dawna, tylko zwiększy twoje zaangażowanie. Kto wie, co przyjdzie potem: nowe znajomości, wiza turystyczna, praca, a może: przeprowadzka!

  • Dużo podróżujesz – za sprawą znajomości języków odkryjesz najgłębsze zakątki krajów Europy i reszty świata. Już średniozaawansowany poziom pozwoli Ci zbudować bliskie relacje z native speakerami – nawet nie wiesz, jak ludzie cieszą się, gdy obcokrajowiec przemawia do nich ich własnym językiem!

  • Chcesz wyrobić sobie solidną pozycję na rynku pracy – umiejętności praktyczne cenione są obecnie bardziej, niż nieznaczące zbyt wiele przedziały dat (i gwarantują znacznie większe wynagrodzenie).

  • Chcesz otworzyć się na nieznane – jeśli do Twojego życia wkradła się rutyna, najwyższy czas postawić na hobby, które kończy się setkami dróg (a nie tylko ślepą uliczką!). Znajomość języka obcego to zaledwie początek przygody. Doświadczenie pozwoli Ci otworzyć się na szereg innych rozwiązań: zawarcie nowych znajomości, poznanie innych kultur czy zrozumienie nowoczesnych realiów społeczno-politycznych.

Jaki język jest przyszłościowy?

Jakiego języka warto się uczyć, jeśli zależy Ci na przyszłości? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, co w ogóle oznacza dla Ciebie „przyszłość”. Dla jednej osoby określenie wiązać może się z umiejętnością swobodnego komunikowania się w różnych zakątkach świata; ktoś inny pokieruje się z kolei bardziej kryterium zarobkowym.

Przystępując do nauki języka obcego, zdefiniuj więc, czy liczysz bardziej na cele osobiste, czy ekonomiczne. Rzecz jasna, pasja nie musi wykluczać się w żadnym razie z zarobkiem. Poszczególne grupy języków wymagają jednak zupełnie różnej liczby godzin niezbędnej do osiągnięcia zaawansowanego poziomu – a poziom, który pozwala na small talk, niekoniecznie otwiera z kolei drogę do kariery tłumacza.

Pamiętaj też, że jeśli liczysz wyłącznie na znalezienie pracy, a mowy reprezentowanej przez wybrany język najzwyczajniej nie cierpisz, szybko stracisz zapał. W odnalezieniu się na rynku pracy pomoże Ci znajomość języków obcych, które naturalnie Cię przyciągają – wraz z nauką czerpać będziesz z utrzymujących Twoje zainteresowanie materiałów i zjawisk kultury. „Języki przyszłości” stanowią więc grupę, którą powinieneś zdefiniować... sam!

Jakich języków warto się uczyć? Przegląd mniej i bardziej popularnych języków

Jakiego języka obcego warto się uczyć? Czas, byś zapoznał się z gamą najbardziej rozpowszechnionych języków świata i zerknął w głąb nieco mniej spopularyzowanych propozycji. Język angielski to tylko jedna z opcji: spodziewać możesz się wielu zaskoczeń. Z pewnością wybierzesz coś dla siebie – podpowie Ci to serce!

Język angielski – języki obce na start

Najbardziej rozpowszechniony: ale czy najgorszy? Nic bardziej mylnego! Język angielski używany jest wciąż w większości krajów na świecie – nawet jeśli nie znasz miejscowej mowy, z pewnością dogadasz się z kimś za sprawą podstawowych angielskich zwrotów.

Znajomość języka angielskiego pomoże Ci też w kontaktach biznesowych: kto wie, czy nie przyjdzie Ci dostać premii za obsługę klientów zagranicznych w języku angielskim. Ponadto nauka pozwoli wkroczyć w świat lingwistyki na dobre; schematy znane z lekcji i podręczników przeniesiesz potem szybko na naukę mniej popularnych i trudniejszych do przyswojenia języków.

Język niemiecki – opłacalny jeden język obcy

Zamierzasz nauczyć się tylko jedynego języka, ale nie przekonuje Cię nauka angielskiego (albo już go znasz)? W poszerzeniu kompetencji językowych pomoże Ci nauka niemieckiego: na rynku pracy pożądani są niezmiennie posługujący się nim tłumacze i specjaliści obsługi klienta.

Poświadczyć może o tym, chociażby fakt, iż Niemcy wydają na podróże zdecydowanie więcej niż inne narodowości, a celem ich wojaży nierzadko jest właśnie Polska. Język niemiecki zachowuje przy tym przydatność również w zupełnie odwrotnej sytuacji: wśród Polaków popularna jest praca bezpośrednio w Niemczech.

Język francuski – piękno i jedność

Francuski uważany jest za język kultury – opisuje pięknie bogactwo świata kuchni, mody, teatru, architektury, tańca... i wreszcie: miłości. Jego atrakcyjne brzmienie nie przegrywa jednak na żadnym polu z aspektami praktycznymi; Francja stanowi siódmą co do wielkości gospodarkę świata.

Znajomość języka może przydać Ci się więc w pracy – szczególnie jeśli poruszasz się zawodowo na płaszczyźnie ogólnie pojętej sztuki. Nie zapomnij też o tym, że francuski jest językiem urzędowym lub współoficjalnym w wielu grajach na świecie: zdecydowanie będzie z kim (i gdzie!) rozmawiać!

Język rosyjski – jakich języków warto się uczyć przy problemach z gramatyką?

Jakiego języka warto się uczyć, jeśli kierujesz się kryterium gramatycznym? Rosyjski przypomina polski w największym stopniu. Jeżeli więc obawiasz się, że możesz nie nadążyć za zbyt skomplikowaną składnią i trybami, skłoń się na początek ku mowie Puszkina i Tołstoja.

Rosyjski, podobnie jak polski, opiera się na podobnej liczbie przypadków (z wyjątkiem wołacza) i trzech głównych trybach czasowników. Problemu nie przysporzy też wymowa i składnia, a sama znajomość języka opłaci się zarówno pod kątem kulturowym, jak i przyszłościowym.

Język arabski – nietypowy język obcy

Chcesz postawić na nietypowy język obcy? Zainteresuje Cię arabski! Już sama rubryczka w CV przykuje wzrok do właśnie Twojej aplikacji. Zyskasz też dzięki jego znajomości sporo benefitów. Arabski stanowi wbrew pozorom jeden z najpopularniejszych języków na świecie; inna sprawa, że niewiele specjalistów posługuje się nim bezpośrednio w Polsce. Czas, byś to ty wypełnił lukę!

Arabskiego warto się uczyć też dlatego, że sam proces zdobywania wiedzy stanowi bardzo ekscytujące wyzwanie – zupełnie nowy alfabet i pisanie z prawej do lewej to tylko część wyzwań.

Język koreański – pożądany na rynku pracy

Koreański to obok chińskiego najcięższy język do nauczenia się dla Polaka. Trud przekłada się jednak bezpośrednio na zyski – specjalistów posługujących się komunikatywnie hangulem, czyli koreańskim alfabetem, wciąż brakuje.

Język warto poznać choćby w stopniu podstawowym również ze względu na silny wzrost ekonomiczny Korei. Tak silnych kontaktów biznesowych nie warto zaprzepaszczać – oprowadzenie partnerów handlowych po Polsce z wykorzystaniem ich rodzimego języka pomoże Ci zaplusować! Opcja spodoba się też miłośnikom cieszących się rosnącą ciągle popularnością dram czy k-popu.

Język hiszpański – najprostszy z popularnych języków obcych

Interesuje Cię, jaki język jest prosty do nauki? Chcesz rozpocząć swoją przygodę z językiem obcym, który nie wymaga zbyt wiele czasu? Nauka hiszpańskiego aż do pełnej biegłości zajmuje Polakowi średnio zaledwie 550-600 godzin. Dla porównania, nawet na podobny poziom angielskiego poświęcić trzeba 2 razy więcej czasu (nie mówiąc nawet o chińskim: 2200 godzin).

W szkole językowej w mig opanujesz podstawy umożliwiające Ci komunikację aż w 21 krajach świata. Ponadto rozwiniesz skrzydła związane z możliwością szybkiego wskoczenia w biegłość w niezwykle pokrewnym języku portugalskim. Przyznaj, że zarówno on, jak i język hiszpański są niezwykle przyjemne dla ucha!

Język norweski – czyli jak władać wieloma językami obcymi zarazem?

Ktoś zamawiał „języki przyszłości”? Jeśli określenie wiąże się dla Ciebie ściśle z aspektem ekonomicznym, norweski to jedna z najlepszych opcji. Stanowi najłatwiejszy spośród języków skandynawskich; jest jednak na tyle zbliżony do reszty nordyckich kandydatów, że porozumiesz się bez problemu zarówno ze Szwedem, jak i z Duńczykiem.

Znajomość tego języka obcego umożliwi Ci więc zapunktowanie w każdej sytuacji zawodowej, w której tylko obsłużyć trzeba będzie kogoś ze Skandynawii. Zastanawiasz się, jaki język jest najbardziej opłacalny? Norweski to jedna z solidniejszych opcji!

Język czeski – po sąsiedzku

Zastanawiasz się nad znajomością dwóch języków obcych? Postaw na jeden „egzotyczny” język i jeden bliski rodzimemu. Najlepszą propozycją z drugiej grupy może okazać się czeski.

Warto znać go szczególnie dlatego, że sąsiedzki import i eksport hula na całego: choćby minimalna znajomość czeskiego przyda się więc przede wszystkim przedsiębiorcom. Na nauce pokrewnych do polskiego języków obcych nie zjesz też zębów – dość szybko wskoczysz na komunikatywny poziom i otworzysz się na nowe możliwości społeczno-zawodowe. To jak: uważasz, że czas rozpocząć naukę nowego języka?

Jak podejść do nauki języka obcego?

Jeden język obcy (albo wiele!) wybrane? Czas rozpocząć przygodę i wybrać odpowiednią drogę do osiągnięcia celu. Co sprawdzi się w tym przypadku lepiej: nauka języka w szkole językowej czy samemu?

Choć samodzielna nauka języków obcych jest jak najbardziej możliwa, najszerzej sugerowaną opcją wydają się zajęcia z nauczycielem. Za sprawą spotkań z wykwalifikowanym lektorem przestaniesz powielać błędy i nauczysz się szybko odróżniania kłopotliwych konstrukcji i reguł. Nie rezygnuj jednak z przerabiania materiału w domu. Za sprawą w pełni samodzielnej pracy opanujesz język w stopniu zaawansowanym prędzej czy później, choć naturalnie większym nakładem pracy.

W przygodzie z językiem angielskim, norweskim, czeskim (...czy jakimkolwiek innym!) przydadzą Ci się też:

  • repetytoria i podręczniki,

  • książki i publikacje (np. wyposażone w słownik lub polską wersję tekstu),

  • aplikacje językowe,

  • platformy do oglądania filmów i seriali w wybranym języku,

  • nastawienie na kontakt z native speakerami lub adeptami wybranych języków obcych. Pamiętaj, że każdy kontakt z językiem obcym jest na wagę złota!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce. Więcej →

Zmiany w Polityce Prywatności


Zgodnie z wymogami prawnymi nałożonymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, w niniejszym Serwisie obowiązuje nowa Polityka prywatności, w której znajdują się wszystkie informacje dotyczące zbierania, przetwarzania i ochrony danych osobowych użytkowników tego Serwisu.

Przypominamy ponadto, że dla prawidłowego działania serwisu używamy informacji zapisanych w plikach cookies. W ustawieniach przeglądarki internetowej można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies.

Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies w niniejszym Serwisie, prosimy o zmianę ustawień w przeglądarce lub opuszczenie Serwisu.

Polityka prywatności