Podobne podejście pojawia się w momencie, kiedy życie postawi przed nami wyzwanie nabycia nowych umiejętności lub „doszlifowania” już posiadanych. I mowa tu nie tylko o swobodnym komunikowaniu się w języku obcym, co może nasuwać się jako pierwsze czytając tego bloga, ale również o każdych innych umiejętnościach, czy to manualnych, czy też wymagających wzmożonej pracy naszego umysłu. Chcemy posiąść wiedzę „tu teraz” i jak najszybciej wykorzystać ją w praktyce, niejednokrotnie idąc na tzw. skróty, ale to już temat na inny wpis. Taka motywacja jest naszym motorem, dzięki czemu bardziej się mobilizujemy widząc efekty naszych wysiłków.
Czy w przypadku nauki języka obcego możliwe jest nabycie umiejętności swobodnej komunikacji w trybie „tu i teraz”? Wiele osób rozpoczynając nowy kurs jest pełnych entuzjazmu i przekonania, że w krótkim czasie zaprezentują spektakularny sukces. Pozytywne nastawienie jest cenne, jednakże musimy mieć świadomość, że jest to zdecydowanie proces, który wymaga czasu i systematyczności. Oczywistym jest, że nabywanie takich umiejętności w naturalnym środowisku pracy i życia rodzimych użytkowników danego języka, a więc tzw. totalne zanurzenie (ang. total immersion), znacznie przyśpiesza naukę, ale nie zawsze mamy możliwość takich rozwiązań.
Rozpoczynając lub wznawiając naukę języka obcego obierzmy sobie cel, do którego dążymy, a drogę do jego osiągnięcia rozplanujmy na miarę swoich możliwości. Oczywistym jest, że im więcej czasu spędzamy „w otoczeniu” danego języka (słuchanie radia, oglądanie filmów, uczestniczenie w spotkaniach, czytanie prasy lub dokumentów, etc.), tym szybciej nabieramy językowej sprawności. Jeśli natomiast na co dzień nie mamy tak wiele styczności z konkretnym językiem obcym, spróbujmy wprowadzić elementy nauki do naszego planu dnia – niech to będzie np. 10 min. dziennie słuchania wybranego programu radia, codzienny przegląd nagłówków artykułów prasowych online przy porannej kawie, jeden zestaw Quizlet w drodze do pracy, jeden rozdział ciekawej książki etc. Zasadą jest tu nie ile, a jak często mamy kontakt z wybranym językiem. Jeśli przyjmiemy zasadę małych kroków, może okazać się ona przyjemna, wciągająca, a co najważniejsze – skuteczna.
#busienssenglish #szkoleniajezykowe #jezykangielskidlafirm