Umiejętność ta, jak deklarują, nie dotyczy tak bardzo komunikacji pisemnej o ile ustnej, a więc swobody w wyrażaniu opinii, zasięganiu informacji, prezentowaniu, etc. Jak sami twierdzą, poprawność gramatyczna czy też kwiecistość wypowiedzi nie jest dla nich tak ważna, jak sama umiejętność swobodnego przekazu nawet tej najprostszej informacji i, co najważniejsze, zdjęcia blokady przed mówieniem, z czym nadal boryka się wielu kursantów.
Na tak sformułowane oczekiwania odpowiedzią są zajęcia językowe z zastosowaniem metody komunikatywnej, której istotą jest posługiwanie się językiem w sposób naturalny, a przy tym celowy. Zajęcia takie co prawda bazują na materiałach stymulujących rozwój również umiejętności czytania, słuchania, niemniej jednak ich głównym co do założenia celem jest stworzenie kursantom optymalnych warunków i przestrzeni do praktykowania wypowiedzi ustnych, brania udziału w dyskusjach, debatach, odgrywaniu ról z życia codziennego etc.
Czym zyskuje wspomniana metoda dydaktyczna względem innych, które nadal w mniejszym lub większym stopniu wykorzystywane są na zajęciach językowych? Sięgając jej początków, metoda komunikatywna (ang. Communicative Language Teaching CLT) była odpowiedzią na metodę audio-lingwistyczną (ALM) skupiającą się na powtarzaniu i wprowadzaniu tzw. drylów w celu wyrobienia nawyków poprawnego formułowania wypowiedzi zarówno pod względem gramatyki jak i wymowy. Formuła ta dość mocno ogranicza swobodę wypowiedzi, nie dając kursantowi w pełni wyrazić tego, co chce przekazać. Stąd też modyfikacja procesu nauki jaką zastosowano wprowadzając metodę komunikatywną, otwiera przed uczącym się przestrzeń do praktykowania języka w sposób swobodny, ale przy tym celowy. A więc nacisk nie jest kładziony na strukturę, ale na znaczenie i treść przekazu.
Metoda ta znalazła również swoich zwolenników wśród Lektorów British School ICT, którzy pracując z kursantami głównie ze środowiska biznesowego prowadzą kursy stosując założenia metody CLT, co przynosi widoczne rezultaty i wymierne postępy słuchaczy. Zajęcia z języka angielskiego biznesowego oparte na wspomnianej metodzie świetnie sprawdzają się w przygotowaniu do rozmów biznesowych, negocjacji, biznesowych ”small talks” czy prezentacji.
#metodakomunikatywna #jezykangielskibiznesowy #kursybiznesowe #kursyjezykowe